Zánět močových cest pozná až polovina žen
Infekce močových cest jsou po zánětech dýchacích cest druhou nejčastější infekcí. Při léčbě se obvykle užívají různé typy antibiotik, které urologové podávají citlivě s ohledem na vzrůstající antibiotickou rezistenci. Jejímu vzniku mohou přispět i někteří pacienti, pokud podceňují léčebný režim.
Vyšší výskyt nemoci u žen je dán především anatomickou stavbou močových cest. Ženy mají oproti mužům kratší močovou trubici, která je navíc umístěna v blízkosti gynekologických cest a konečníku. To vše usnadňuje vstupu infekce do močového traktu. Nejčastějším původcem zánětů je bakterie Escherichia coli, která je běžnou součástí normální střevní mikroflóry.
Infekce močových cest – více než jen „zánět močáku“
Běžným typem zánětu močových cest je zánět močového měchýře. Původci bývají obvykle bakterie obývající střevní trakt, mohou to být také sexuálně přenosné bakterie, a zcela výjimečně i viry. Typicky se objevuje pálení, řezání při močení, pocit neúplného vymočení, močení po malých porcích, nucení na močení, bolesti v podbřišku. Moč může být zkalená, s příměsí krve a může zapáchat.
Při komplikovanějším průběhu nemoc doprovází i zvýšená teplota a celková únava, které znamenají rozšíření infekce směrem do ledvin. Infekci ledvin vyvolávají nejčastěji právě vzestupně se šířící bakterie z močového měchýře.
Zánět močové trubice způsobuje hlavně u mladších mužů sexuálně přenosné bakterie. U mužů může zánět postihnout i prostatu.
Při každé infekci močových cest pacient dodržuje zvýšený pitný režim, složený především z vody, slabého čaje a minerálky. Měl by denně vypít tolik, aby vymočil 2,5 litru moče za 24 hodin. Dále dodržuje klidový režim, správně provádí intimní hygienu atd. Součástí léčby jsou i antibiotika.
U pacientek s přetrvávajícími a opakujícími se infekcemi močových cest urologové přistupují k dlouhodobé nízkodávkované léčbě antibiotiky. Zamezuje dalšímu vzplanutí zánětu a podpoří obranyschopnost sliznic močových cest.
První sexuální zkušenosti přináší také riziko vzniku zánětu močových cest
Nejvíce dívek a mladých žen se poprvé se záněty močových cest setká v začátku sexuálního života. „Prevence před vznikem zánětu močových cest při sexuálním styku spočívá v dodržování několika opatření. Důležité je dbát na osobní hygienu genitálu svého i partnera před pohlavním stykem i po něm. Žena by se navíc měla před sexem a hned po sexu ještě před sprchou vymočit,“ uvádí MUDr. Miroslava Romžová z Urologické kliniky FN Hradec Králové a dodává: „Při rizikových technikách pohlavního styku, zvláště při análním sexu, by mělo být samozřejmostí použití kondomu, který ihned poté vyhodí.“
Ženy by měly dostatečně pít, močení nepředržovat, náchylnější ženy by se měly vyhnout bazénům, zejména vířivkám, po koupání měnit plavky za suché. Nutné je také dodržování osobní hygieny, vhodnější je sprcha než koupele, vyhnout se častému užívání dezinfekčních mýdel, dámských hygienických ubrousků nebo koupelové pěny. Ženy by měly důsledně dbát na utírání zepředu dozadu. Tím zabrání zavedení bakterie z okolí konečníku do močové trubice. Samozřejmostí je teplé oblékání především v oblasti bederní krajiny.
„Druhé rizikové období pro vznik infekce močových cest bývá při menopauze. Kvůli úbytku estrogenu v organismu dochází ke ztenčování sliznic měchýře a močové trubice. Tím se stávají náchylnější k infekcím,“ vysvětluje MUDr. Romžová.
AUDIO: O zánětech močových cest nám poví MUDr. Yvona Pichlíková z Urologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a 1. LF UK.
Více informací o nemoci a možnostech léčby naleznete na www.cus.cz.