Dva litry tekutin denně – jsou nutné? Zahřeje nás alkohol na horách?
Pod heslem „Spojení kultur výživou“ proběhl ve Španělsku 20. mezinárodní kongres o výživě
Kongres pro výživu ve Španělsku vyvrátil řadu výživových doporučení a mýtů. Pět tisíc odborníků se celý týden zabývalo složením stravy, nadbytkem škrobů, které je větší hrozbou než vysoký příjem cukrů, také se řešil pitný režim.
Za Českou republiku se zúčastnil Pavel Suchánek z Pražského IKEMu, odborník na zdravou výživu.
Obecně se po mnoho let doporučuje vypít dva litry tekutin denně, hovoří se o osmi sklenicích denně. „Většinou stačí vypít denně 1 až 1,2 litru tekutin, protože zbytek do dvou litrů doženeme potravou,“ říká Pavel Suchánek, který vyvrací i další zažité polopravdy o kávě a čaji.
Bývají označovány za stimulanty, které odvodňují náš organismus, a prý nepatří do pitného režimu. Na španělském kongresu byl ale vztah ke kávě přehodnocen. „Když máte pravidelný přísun kofeinu, pak nedochází k tak výrazné dehydrataci, jako když si dáte nárazově silné kafe jednou za 14 dní. Když budete pít pět káv denně a budete to dělat dlouhodobě, pak se až 30 % takto přijatých tekutin započítává do pitného režimu. Naše tělo se totiž dokáže na takový stav adaptovat,“ seznamuje odborník s novými poznatky vědy. „Ještě před nějakými třiceti lety také nebylo kardiakům doporučováno pití kávy, protože jim zvyšuje krevní tlak a tím i riziko infarktu. Jenže teď se ukazuje, že to zvýšení je velmi krátkodobé a následný prudký pokles je spíše pozitivní,“ doplňuje dále.
1. Dehydratace nastupuje brzy po začátku fyzické aktivity, ženy jsou na ní citlivé, i když necítí pocit žízně. Dehydratace vede ke zpomalení reakční rychlosti a k poruše soustředění a k riziku chyb.
2. Aspartam byl opětovně potvrzen jako zcela nezávadné sladidlo. Není důvod k prosazování stevie na úkor ostatních sladidel – všechny povolené jsou nezávadné a každé ze sladidel má své denní limity množství příjmu. Přírodní neznamená lepší než ostatní.
3. Potvrdil se systém fit fat versus unfit unfat, tedy, že nejdůležitější je pravidelný pohyb člověka. Platí tedy, že aktivní člověk může mít i větší hmotnost a mnohem lepší kondici než člověk s optimální tělesnou hmotností, který je však neaktivní.
4. Nejlepší prevencí osteoporózy je pohyb s dopady, zjednodušeně malé skoky, tedy nikoliv chůze, ale pomalý běh, intenzivní nordic walking apod..
5. Odborníci z celého světa se shodují, že cukr není samostatnou příčinou obezity, zejména pak cukrem slazené nápoje. Zásadní je celkový příjem energie, množství jednotlivých živin a období během dne, kdy živiny konzumujeme. Průzkumy ukázaly, že například cukrem slazené nápoje tvoří jen 2,2% celkového příjmu energie v celé Evropské unii.
6. Pokud pravidelně cvičíte, tělo si reguluje příjem energie a není nutné se v jídle omezovat.
Co už neplatí
Před sportem se nepije – Vhodné je vypít před výkonem postupně 4× 100 ml, ideální je ale i šťavnaté ovoce, pro podpoření fyzické aktivity nápoj slazený cukrem.
Alkohol na horách zahřeje – Alkohol roztahuje cévy, což znamená, že se povrchově více prokrvíme, tím se tělo rychleji ochladí, protože se z něj odpařuje voda, a v důsledku toho snáze prochladneme.
Ženy i muži se dehydrují stejně rychle – Studie prokázala, že ženy jsou citlivější na pokles vody v těle, i když nemají pocit žízně. Ženy, které jsou hůře vybavené pro fyzickou zátěž – mají méně svalů – menší podíl vody ve svalech, a proto si musí brát více vody z oběhu, což způsobuje rychlejší dehydraci.
AUDIO: Doktor Pavel Suchánek, pro nás shrnuje některé poznatky, které se během kongresu ve Španělsku dozvěděl….například jak správně pít, jak hlídat svou váhu a jak zacházet se sladidly.