Zdraví národa se podívá Čechům na klouby
Preventivní program Zdraví národa nabídne od 18. do 27. září 2017 další bezplatné vyšetření. Tentokrát budou mít zájemci starší 30 let příležitost zdarma si ověřit, jestli jim nehrozí revmatoidní artritida neboli revma. Artritidou bývají ženy postiženy dvakrát až třikrát častěji než muži, k rozvoji onemocnění nejčastěji dochází mezi 40. a 60. rokem.
Revmatoidní artritida je lékařský název pro revma. Většina lidí si ho správně spojí s onemocněním kloubů. Málokdo ale ví, že se jedná o autoimunitní onemocnění, kdy buňky imunitního systému svou aktivitou pozměňují výstelku kloubních ploch. Ta je napadána dalšími buňkami a roztáčí se proces vedoucí k deformacím především drobných kloubů s typickými projevy lokálního zánětu, otoku, zarudnutí, s bolestivostí, ale i lokální změnou teploty. Výsledkem jsou kloubní deformace s poruchou funkce kloubu.
„Laboratorní rozbor se zaměří na vyšetření revmatoidního faktoru, což je protilátka, která je orientačním ukazatelem možného onemocnění kloubů. Zvýšená hladina revmatoidního faktoru může být příznakem také jiných autoimunitních onemocnění, ale může se vyskytovat i při přetrvávajících infekcích bakteriálního či virového původu. Proto je dobré následně doplnit tento parametr dalšími vyšetřeními, jako jsou stanovení CRP a anticitrulinových protilátek. Včasná laboratorní diagnostika je však důležitá, protože čím dříve se tato nemoc začne léčit, tím pro pacienta a jeho klouby lépe,“ uvádí MUDr. Tomáš Hrádek ze společnosti synlab czech.
Novinkou preventivního programu Zdraví národa bude registrace na vyšetření přes internet, bez ní nebude možné přijít na bezplatný odběr krve. Vyšetření si zájemci mohou objednat od 18. do 27. září na www.nextlifeapp.cz a zároveň během tohoto období přijít na zvolené odběrové pracoviště synlab czech na odběr krve. Více informací o vyšetření zdarma je připravené na webové stránce Zdraví národa, facebookové stránce Zdraví národa a .
TIP:
- Vyšetření revmatoidního faktoru se provádí z žilní krve, kterou vám odebereme z paže.
- Přijďte nalačno, to znamená, že byste neměli 10 až 12 hodin před odběrem jíst, avšak ráno vypijte 2–3 dcl vody.
- Před odběrem krve i po něm doporučujeme nesportovat, ale být spíše ve fyzickém klidu.
O onemocnění kloubů
Kloubní onemocnění patří mezi nejrozšířenější civilizační choroby. Na bolesti kloubů si stěžuje každý druhý senior, ani mladší lidé ovšem nejsou výjimkou. Nejznámějšími kloubními nemocemi jsou artróza a artritida.
Artróza postihuje především velké klouby (kolena, kyčle). Jedná se o tzv. opotřebovanost kloubů, a proto se často objevuje u starších osob nebo u lidí, kteří mají dlouhodobě zvýšenou fyzickou zátěž (sportovci). Rizikovým faktorem je také obezita.
Revmatoidní artritida je autoimunitní onemocnění, při němž buňky imunitního systému svou aktivitou pozměňují výstelku kloubních ploch. Tento proces doprovázejí bolesti, zarudnutí, otok, lokální změna teploty a může vést až k deformaci kloubů a poruše jejich funkce.