Zima a menstruace: 5 překvapivých změn, které toto roční období přináší

Chladné měsíce mají vliv na naše zdraví, mohou se však odrážet také na průběhu ženského cyklu. Dny jsou kratší a noci naopak dlouhé, studené počasí navíc vybízí k trávení více času v teple domova. Přirozeně je tak snížena fyzická aktivita, což může zamávat s psychikou. Pod vlivem všech těchto okolností se menstruační cyklus mění, často je delší a bolestivější. V následujícím článku vám představíme pět nejtypičtějších změn v periodě, za kterými nejspíše stojí právě zimní období.

zdroj: Shutterstock

  1. Prodloužení menstruačního cyklu

Asi nejvýraznější změnou je délka cyklu. Obecně je známo, že vaječníky jsou aktivnější v létě než v zimě. Omezený sluneční svit ovlivňuje endokrinní systém a snížená funkce štítné žlázy vede ke zpomalení metabolismu. To má mimo jiné vliv na délku ženského cyklu, který se může výrazně prodloužit. Frekvence ovulace se tak v zimě snižuje z 97 % na 71 %. „Je nutné mít na paměti, že se jedná o dočasný jev. Jakmile se tělo rychlému přechodu a změnám v počasí přizpůsobí, mělo by se vrátit zpět do normálního stavu. Hladiny hormonů se tak s příchodem jara samy vyrovnají, obvykle to trvá jeden až dva měsíce,“ vysvětluje renomovaný gynekolog a sexuolog Pavel Turčan.

  1. PMS: zimní melancholie a změny nálad

Hormonální nerovnováha se podepisuje také na intenzitě projevů premenstruačního syndromu (PMS), který se objevuje ve dnech před periodou. Typickými příznaky jsou bolesti hlavy a v podbřišku, pocit napětí v prsou, výkyvy nálad, či dokonce úzkosti a deprese. V zimě navíc trávíme většinu času doma, což může způsobit, že se člověk cítí osamělý a izolovaný. Pocity melancholie umocňuje i nedostatek slunečního světla. „Nedostatek vápníku v důsledku omezeného slunečního svitu a vitaminu D může být spouštěčem PMS. Z tohoto důvodu se doporučuje jíst potraviny bohaté na vápník a pravidelně doplňovat vitaminy,“ upozorňuje gynekolog a radí, že v tom mohou pomoci doplňky stravy, jako je například Sarapis Mensis. Díky obsaženým vitaminům skupiny B přispívá k úlevě od nepříjemných projevů spojených s menstruací a svým složením napomáhá k regulaci hormonální aktivity v tomto období. Navíc je obohacen o extrakt ze sójových bobů, červeného jetele a brusinek, což jsou známé potraviny, které se odpradávna používají na podporu léčby ženských problémů.

  1. Intenzivnější bolesti

Kromě úzkostlivé nálady má chlad vliv rovněž na bolest. V zimě se totiž zužují cévy, což se projevuje horším průtokem krve. Během měsíčků proto může dojít k přerušení toku menstruační tekutiny. To má za následek zvýšené bolesti v podbřišku. Pomoci v tomto ohledu může lahev s horkou vodou nebo nahřívací polštářek přiložený do oblasti břicha. Teplo uvolňuje cévy, a tím snižuje nepříjemné pocity. Ač se to možná nezdá, nemělo by se ani v zimě zapomínat na pravidelné cvičení. Například pilates cviky je možné praktikovat i ve vnitřních prostorách a dokážou velice účinně ulevit od bolesti. Klíčem je udržovat tělo v pohybu, aby byly všechny chemické i biologicky procesy v tomto překotném období vybalancované.

  1. Vynechání periody

Kromě již zmíněného prodlouženého cyklu se některé ženy mohou setkat s tím, že jim menstruace zkrátka úplně vynechá. „Takzvanou amenoreu neboli absenci menstruace způsobuje řada faktorů. V zimě za ni mohou nejčastěji onemocnění, náročný fyzický výkon při outdoorovém sportování nebo zvýšená hladina estrogenu způsobená stresem a špatnou náladou,“ říká lékař. Důležitou roli v tomto ohledu hraje také průměrná délka slunečního svitu. Eskymačky například v zimě nemenstruují vůbec, obyvatelky Grónska a Ohňové země menstruují v průměru jen každé tři měsíce. Není proto nic nového, že perioda žen, které žijí v severních oblastech, je zpravidla slabší.

  1. Vliv infekčních nemocí

Málokdo si uvědomuje, že cyklus mohou ovlivňovat rovněž přechodná onemocnění. Zimní studené měsíce s sebou obvykle nesou různé virové a infekční nemoci, které si žádají odpočinek a podstoupení několikadenní léčby. Chřipka, angína nebo nachlazení mají často vliv na průběh menstruace či na její dočasné pozastavení. Může se tak stát, že se během jednoho měsíce perioda vůbec nedostaví. Po pečlivém doléčení onemocnění se však většinou znovu objeví. Může za to na jedné straně ovulace, která se vlivem horečky a oslabené imunity těla opozdí, ale také samotná léčba a následná rekonvalescence. Dopad na cyklus mohou mít i léky, kterými se viróza utlumuje, obzvlášť, pokud se jedná o přípravek, na který tělo není zvyklé, či o změnu v dávkování stávajících medikamentů.

 

zdroj: VEGALL Pharma

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář