Líbání miminek zakázáno?
Asi málokterou maminku by napadlo, že když líbá své miminko na ústa, může mu tím v budoucnu způsobit větší kazivost zubů.
Proto klinika Program H Plus praktikuje program „ Včasná detekce a prevence dětského zubního kazu“.
Preventivní prohlídky jsou u dětí v kojeneckém věku jednou za 2 měsíce a po dosažení jednoho roku života každý lichý rok. „My si ale děláme navíc ještě preventivní prohlídky – každý sudý rok,“ vysvětluje MUDr. Petr Žáček, pediatr soukromé kliniky Program H Plus, která sídlí na pražském Smíchově. „Mezi 3 a 5 rokem je totiž častá nemocnost, problematické bývá i období dospívání. Preventivní prohlídky jsou ušité na míru pro každý konkrétní věk. A protože okolo 18. měsíce už děti většinou mají definitivní mléčný chrup připravený, je ideální udělat ve 2 letech detekci zubního kazu, tzv. Dentocult.“
Jde o jednoduché vyšetření . Lékař provede stěry ze skloviny, z jazyka a ze sliznice vnitřní strany tváře. Kultivací pak zjistí osídlení dutiny ústní bakteriemi, způsobujícími demineralizaci skloviny a následný rozvoj zubního kazu. Když je výsledek v pořádku, vyšetření se za dva roky zopakuje. Pokud je nález bakterií nepřiměřený, lékař zahájí léčbu spočívající v nasazení preparátů (Xylitol), které mění pH v dutině ústní, čímž omezují růst bakterií.
Existuje pojem „infekční okno“, což je rizikové období pro shlukování bakterií a možný rozvoj zubního kazu. První takové „infekční okno“ je od 6. do 31. měsíce života dítěte. Proto se provedou stěry zubního povlaku (plaku) – o podle nálezu se zahájí léčba.
Druhé infekční okno se otevírá ve věku 6 let, kdy se začínají prořezávat stálé zuby. V tuto dobu mohou být zdrojem infekce vlastní dočasné zuby.
„Asi u třetiny vyšetřovaných dětí projekt odhalil nepřiměřený nález bakterií, který představuje riziko pozdějšího rozvoje zubního kazu,“ shrnuje výsledky projektu lékař Petr Žáček, za uplynulé 2 roky.
Opatrně s polibky novorozencům?
Bakterie se přenášejí slinou a nejčastěji líbáním dítěte na ústa nebo nesprávnými hygienickými návyky. Například oblíbené olizování dudlíku rodiči. Proto by matka měla mít dutinu ústní co nejméně osídlenou streptokoky, tak aby nedocházelo k jejich přenosu na dítě při častém kontaktu.
Proč je tak důležitá prevence a jak se provádí Dentocult? to už vysvětluje primář pediatrického oddělení kliniky Program H Plus Petr Žáček. (foto)
Rozhovor si poslechněte ZDE
Šárka Málková, Redakce Zdraviamy.cz