Umět používat správně kartáček nestačí – zuby potřebují více prevence a péče

Zubní kaz, to je nemoc, se kterou má zkušenosti 9 z 10 Čechů. Podle průzkumu si zuby čistí sice drtivá většina lidí, ústní vodu používá jen 38 % z nich, kvůli svěžímu dechu. Moderní trend ukazuje, že k předcházení zubnímu kazu pomáhá vedle kvalitní zubní pasty i ústní voda s obsahem fluoridů.

„Pokud chcete podstatně snížit riziko vzniku zubního kazu, čistění zubů prostě nestačí. Vedle zubní pasty je nezbytná také ústní voda s odpovídajícím obsahem fluoridů a xylitolu, jejichž kombinace je účinná v boji se zubním kazem,“ upozorňuje Jan Matějovský z farmaceutické společnosti Actavis.

Společnost uvedla na náš trh řadu přípravků ORALFLUX – ústní vodu s obsahem fluoridů, která zvyšuje šanci vyhnout se zubnímu kazu, a žvýkačky, které plní stejnou funkci po každém jídle. Například ve Švédsku jsou tyto produkty s přehledem nejprodávanější. Všechny produkty jsou dostupné pouze v lékárnách.

Češi tento moderní trend zatím nezachytili. Jednou ročně chodí na prohlídku 86 % oslovených, tři pětiny dokonce jednou za půl roku. Na druhé straně, dentální hygienu si většina spojuje pouze se zubařským vyšetřením.

AUDIO: Jan Matějovský ze společnosti Actavis představí nové hygienické prostředky proti zubnímu kazu.

 

Co tedy pomáhá proti zubnímu kazu

Zubní kaz je infekční onemocnění. Rozhodující úlohu hrají mikroorganizmy obsažené v zubním plaku. Bakterie se živí sacharidy, produkují kyseliny, které působí na povrch zubu, a tím jej demineralizují. V případě, že proces nezastavíme dokonalou ústní hygienou, dojde k destrukci tvrdých zubních tkání.

„Zubní kaz nemusí být hrozbou, protože jeho vznik se dá velmi dobře ovlivnit především správným prováděním ústní hygieny, vhodnou životosprávou a fluoridací. Dokonale vyčištěný a fluoridovaný chrup se nekazí,“ říká Jana Stejskalová, organizátorka programu Zdravý zoubek.

Fluoridy zvyšují odolnost skloviny proti kyselinám obsaženým v potravě, zpomalují postup zubního kazu a udržují tvrdost povrchu zubu. Běžnou praxí ovšem je, že po vyčištění zubů zubní pastou si většina lidí ústa vypláchne, čímž ale snižujeme účinek fluoridů obsažených v zubních pastách.

Studie proto doporučuje následné použití kvalitních ústních vod s optimální koncentrací 900 ppm fluoridů, které po vypláchnutí úst vodou opět doplní potřebné množství fluoridů do ústní dutiny, a tím podpoří ochranu proti vzniku zubního kazu.

Pozitivní účinky fluoridů zvyšuje xylitol

 

Kromě fluoridů pomáhá i látka zvaná xylitol. Je to přírodní sladidlo s antibakteriálním účinkem, které se vyskytuje v míze břízy, v ovoci, zelenině, kukuřičných klasech nebo ovsu. Oproti cukru má výrazně nižší kalorické hodnoty. Navíc v ústní dutině snižuje schopnost mikroorganizmů vázat se na povrchu zubů, a tím zpomaluje tvorbu zubního povlaku.

 

„Xylitol v dávce 6 až 8 g denně redukuje přírůstek kazu o 40 až 50 %, neboť mikroorganizmy v ústní dutině jsou značně závislé na příjmu různých mono a oligosacharidů. Pokud jsou vystaveny příjmu xylitolu, jsou bezradné, protože ho nedovedou štěpit. Tím je omezován růst jejich kolonií. Navíc je působením xylitolu značně omezena schopnost mikroorganizmů vázat se na pevný povrch zubu a napadat jej. Takto je aktivně bráněno vzniku zubního kazu,“ vysvětluje profesor Zdeněk Broukal ze Stomatologické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

AUDIO: Co dělat proti zubnímu kazu, to už sdělí profesor Zdeněk Broukal ze Stomatologické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář